Spis sundt! Og cateringbranchen skal også være sund!

For nylig udsendte det kommunale handelsbureau "Meddelelsen om at udføre et godt stykke arbejde inden for restaurationsbranchen i 2021" (i det følgende benævnt "meddelelsen"), der tydeliggjorde vores bys politiske retning for at tilskynde til og fremme udviklingen af cateringindustri. Reporteren lærte, at mange indhold såsom streng økonomi, plastikbegrænsning og plastreduktion og civiliseret service er tydeligt inkluderet i de årlige udviklingsmål for restaurationsbranchen, og at der fokuseres på alsidigt fokus.

Fremme en ny stil med sund livsstil-butikker bruger miljøvenlige madkasser til engangsbrug
Siden sidste år leverer vores restaurant ikke længere engangssugerør. Nu giver vi dig halmfri miljøvenlige papirkopper. Du kan drikke drikkevarer direkte gennem låget. Tak for at gøre dem grønne og miljøvenlige. Mange borgere har fundet ud af, at alle plaststråer i McDonald's er blevet deaktiveret og erstattet med låg uden engangspapir, engangsposer til drikkevarer, poser til drikkevareemballager er blevet erstattet med biologisk nedbrydelige papirposer og engangsservietter af træ, der bruges til spisekniv, gaffel og ske .
"I dag vælger take-out-handlende biologisk nedbrydelige eller endda genanvendelige madkasser, og det er meget mere praktisk for os at levere mad." Ma xiaodong, en takeaway rytter, bemærkede, at de sædvanlige plastik madkasser i fortiden nu bruges af papir madkasser. I stedet har mange butikker omhyggeligt designet eksklusive "miljøfremmende madkasser", som ikke kun fremmer civilisationen af ​​bordet på den ydre emballage, men også forbedrer brandimaget og giver forbrugerne et mere unikt indtryk. I vores by bruger mange hoteller og andre avancerede cateringfirmaer også madpakker af aluminium, der er dyrere og mere miljøvenlige.
Den "meddelelse", som netop er frigivet af vores by, vil bringe en "grøn og civiliseret vind" på spisebordet. "Meddelelsen" bestemmer, at byens cateringindustri fra dette år forbyder brugen af ​​ikke-nedbrydelige plastposer og ikke-nedbrydelige strå af engangs plast; Det er forbudt at bruge ikke-nedbrydeligt engangsservise; takeaway-cateringfirmaer bør også implementere "rapporteringssystemet til brug og genbrug af engangsplastprodukter."


Indlægstid: Maj-10-2021